Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Dergâh Dergisi
Dergâh Dergisi Sayı 384
  • Seri: Dergâh Dergisi
  • Ebat: 24 x 34 cm
  • Sayfa Sayısı: 32
  • ISSN: 1300-5375
  • Basım Yılı:2022-02-01

Bu sayımızın kapağında geçtiğimiz yıl Mart ayında kaybettiğimiz tarihçi Mehmet Genç’e ait üst düzey bir metin yer alıyor. Metin, hoca tarafından ölümünden sonra yayımlanması şartıyla İhsan Ayal’e teslim edildi. Ayal’in kısa takdim yazısıyla birlikte hocanın vasiyetini yerine getiriyoruz.

Ayhan Bıçak hocası Teoman Duralı hakkında özlü bir değerlendirme kaleme aldı.

Şubat sayımızda Yahya Kemal’le ilgili iki önemli metne yer veriyoruz: Tahsin Yıldırım, Yahya Kemal’in hastanedeki son günlerine tanıklık eden doktor Vart Şigaher ile konuştu. Şair Alper Çeker de orijinal vesikası kendisinde bulunan bir Yahya Kemal şiirini ilk kez dergimiz aracılığıyla edebi kamuya duyuruyor.

Tamamı son beş yılda Dergâh fidanlığında yetişen şairler bu sayımızda bir araya geldi. Her birini kapaktan yayımlayabileceğimiz bu şiirler, dergimizin son dönem Türk Şiiri’ne getirdiği çıtanın ve canlılığın birer örneği. İşte isimlerini zaman içinde daha sık duyacağınız şairlerimiz: Mert Mevlüt Gökçe, Ayşe Nur Biçer, Aleyna Taran, Zümrüt Karabudak, Eda Fırat, Hasene Gün, Sümeyye Özdemir, Zekiye Demir, Emirhan Eder, Bayram Tayyip Yaslıca, M. Tuğrul Çolak, Neslihan Magunacı, Gökçe Özel, Mehmet Akif Öztürk, Hasan Enes Gündüz ve Dilara Akyazı.

Mustafa Başpınar ve Erhan Genç ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Dilara Ayşe Akdeniz, Yunus Meşe, Münire Eslem Bozkurt, Fatma İçyer ve Yavuz Ahmet bu sayımızın hikâyecileri.

Mustafa Atikbeş bir denemeyle sayfalarımıza renk kattı.

Beyza Şen, Ezra Pound’un ölümü üzerine kaleme alınmış bir metni çevirdi.

Bu sayımızın ‘Orta Sayfa’ söyleşi konukları Yuzo Nagata ve Hikari Egawa. Mert Mevlüt Gökçe iki Japon Türkologla hem Dergâh Yayınları’ndan çıkardıkları ‘Bir Kentin Toplumsal Tarihi Açısından Osmanlı’nın Son Döneminde İstanbul’da Tiyatro ve Çevresi’ kitabını konuştu hem de kitap hakkında bir yazı kaleme aldı.

İnci Enginün, Selim Nüzhet’in ‘Meçhul Kuvvetlere Kurban’ kitabını tanıtıp değerlendirdi.

Ali Celep, Sezai Karakoç’un ‘Şehzade Başında Gün Doğmadan’ şiirini tahlil etti.

İlk kitap söyleşimizi Merve Can ile yaptık. Ayşe Nur Biçer hazırladı.

İsmail Kara, ‘günlükler’inden Semavi Eyice hocaya dair notları paylaştı.

Makbule Nur Ayan, Rıza Tevfik’in Prof. Strauss’a gönderdiği mektubu tercüme etti. Abdullah Uçman’ın takdimiyle yayımlıyoruz.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’ya ait bir deneme yer alıyor: ‘Bir tahta kaşık hikâyesi’.

 

Son haberimiz maalesef üzücü. Bütün dünyada gözlemlenen kâğıt tedarikinde yaşanan zorluklar ve içinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla Dergâh Dergisi’nin yayınına ara veriyoruz.

Gelecekte buluşmak ümidiyle.