Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Dergâh Dergisi
Dergâh Dergisi Sayı 378
  • Seri: Dergah Dergisi
  • Ebat: 24 x 34
  • Sayfa Sayısı: 32
  • ISSN: 1300-5375
  • Basım Yılı:2021-08-01

Her sayımızda dergimize yeni yeteneklerin dâhil olması bizim sevindiriyor. Yayımlanmış bir metnin genç sanatçıyı nasıl mutlu ettiğini tecrübelerimizden biliyoruz. Ama istikrar da önemli. Zaman zaman kesintiye uğrasa da, edebiyat yolculuğunun bir süreklilik arzettiğini akıldan çıkarmamak gerekiyor.

İbrahim Yolalan, Ahmet Emerce, Eda Fırat, Elif Arslan, Ali Burhan Eren, Buse Akman, Kübra Nur Duran, Rıdvan Sözener ve Ahmet Sefa Yalçın Temmuz ayının şairleri.

Cihan Okuyucu ve Yıldız Ramazanoğlu ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Fatma İçyer, Emine Aslan, M. Talha Özmen ve Figen Yıldız bu sayımıza hikâyeleriyle katkıda bulunan isimler.

İbrahim Tökel, yine güzel bir deneme kaleme aldı.

Mustafa Sarı, Âşık Veysel, Mitat Enç ve Cemil Meriç’i birlikte anıyor.

Ahmet Duran Arslan, Sabahattin Ali’nin şiiri hakkında yazdı.

Bu ay ‘Orta Sayfa’ konuğumuz şair, müzisyen Selçuk Küpçük. Küpçük devletin, siyasi tarafların, aydınların ve değişen kuşakların müzikle ilişkisi hakkında ufuk açıcı cümleler kuruyor. Konuşmayı Aydın Hız hazırladı.

İnci Enginün, Tanpınar’ın müsveddeleri arasından çıkan iki şiiri son halleriyle karşılaştırdı.

Ağustos sayımızda iki çeviri metin yer alıyor. Şeyma Karaca Küçük, geçtiğimiz on yılda dijital kültürle roman arasındaki ilişkiyi ele alan  Beejay Silcox imzalı bir makaleyi;Büşra Şen ise  Muñoz Criollo, Ivan Alexander ikilisi tarafından kaleme alınan Heidegger - Kierkegaard ilişkisine dair kısa bir metni tercüme etti. 

Makbule Nur Ayan, Parist’te bir tren yolculuğu sırasında okuduğu Lire edebiyat dergisinden bazı bölümleri kendi duygularıyla harmanlayarak aktardı.

İlk kitap söyleşilerini önemsiyor ve titizlik gösteriyoruz. Bu ayın ilk kitap söyleşisi şair Kadir Korkut ile. Mert Mevlüt Gökçe hazırladı.

Nomadland en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi yönetmen dallarında 2021 yılının Oscar Ödüllerini aldı. Şaşıranlar da vardı layık görenler de. Fatma Barbarosoğlu ve Nazife Şişman  Nomadland üzerine karşılıklı bir konuşma yaptılar. Okumanızı öneririz.

Şadi Oğuzhan, Dergâh Yayınları’ndan çıkan ‘Yusuf Nasıl Sevilir’ kitabını tanıttı.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun ‘Geçmiş ve Gelecek’ başlıklı bir denemesi yer alıyor.

Eylül sayımızda buluşmak üzere.