Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Dergâh Dergisi
Dergâh Dergisi Sayı 377
  • Seri: Dergah Dergisi
  • Ebat: 24 x 34 cm
  • Sayfa Sayısı: 32
  • ISSN: 1300-5375
  • Basım Yılı:2021-07-01

İşte bir yazın daha ortasında bulduk kendimizi. Virüs salgını devam ediyor, sokaklarda sadaka isteyenlerin sayısı arttı, siyasi ve mali konforun taksim edilmesinden kaynaklanan hesaplaşmalar bitmiyor. 10 Temmuz 1975’te aramızdan ayrılan Nurettin Topçu’yu her hadiseler demetinde daha iyi anlıyoruz. Rahmetle...

Bu sayımızın kapağında Kavafis’ten bir metin yer alıyor. Zeynep Feyza Özdemir çevirdi.

Mert Mevlüt Gökçe, Taner Sarıtaş, Merve Okutan, Sümeyye Yıldız, Murat Çetin, Bayram Tayyip Yaslıca, Rıdvan Yıldız, Selim Faruk Tokgöz, Selma Yıldırım Kıldan, Mehmet Akif Öztürk ve Kadir Korkut Temmuz ayının şairleri.

A. Samet Atılgan ve Fatih Çodur ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Nihan Feyza Lezgioğlu, Özgen Felek ve Betül Zenciroğlu bu sayımızın hikâyecileri.

Münire Daniş, ‘The Father’ filmine değindi.

Hilal Takcı, İsmet Özel’in bir dönemini ‘Amentü’ şiirinden hareketle yorumluyor.

Temmuz ayının ‘Orta Sayfa’ konuşmasını hikâyeci Emin Gürdamur ile gerçekleştirdik. Dilara Ayşe Akdeniz’in hazırladığı söyleşide Gürdamur, hikâyecilik serüvenini, okur yönünü ve Türk hikâyeciliğine bakışını anlattı.

İnci Enginün, Zeynep Kerman’ın yayına hazırladığı ‘Gölgeden Güneşe/Faruk Nafiz Çamlıbel’den Şükûfe Nihal’e Mektuplar’ kitabını değerlendirdi.

Hasan Yüksel, Uğur Derman’la tanışıklığının hikâyesini kaleme aldı.

Gülhan Tuba Çelik, Derya Sönmez’in ‘Sırça Kanatlar’ını, Levent Dalar ise Gökçe Özel’in dergimizde yayımlanan ‘Tık Etti Bir Şey Çöz Geyikleri’ başlıklı şiirini eleştirdi. Çelik’in bir hikâye kitabı, Dalar’ın da tek bir şiir üzerinden eleştiri yazıları belli aralıklarla devam edecek.

Murat Şamil Şen, A. Onur Aktaş’ın çeviri tercihleri üzerinden, felsefi metinlerin tercümelerindeki kavram karşılıklarını tartışmaya açıyor.

Mahmut Dilbaz, Mahmud Esad Seydişehrî’nin sıradışı portresini çıkardı.

Mustafa Gazi, Raif Yelkenci’yi andı.

Halil Solak’ın İsmail Erünsal’la yaptığı uzun söyleşi ‘Yirmi İki Mürekkep Damlası’ adıyla kitaplaştı. Yakup Öztürk, bu önemli kitabı dergimiz için tanıtıp değerlendirdi.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun ‘Baharda İstanbul’ başlıklı bir denemesi yer alıyor.

Ağustos sayımızda buluşmak üzere.