Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Dergâh Dergisi
Dergâh Dergisi Sayı 373
  • Seri: Dergah Dergisi
  • Ebat: 24 x 34
  • Sayfa Sayısı: 32
  • ISSN: 1300-5375
  • Basım Yılı:2021-03-01

Bu sayımızla 32. cildimizin yayımına başlamış bulunuyoruz. Dergâh’ı düzenli olarak takip eden okuyucularımızın, yeni ciltte eksik sayılarının kalmaması için takibe devam etmelerini rica ediyoruz.

Feyza Cinser, Necip Fazıl’ın “Çile” şiirinin şimdiye kadar hiç bilinmeyen ilk hâlini gün yüzüne çıkardı. Şiirin bu ilk hâli “Tanrım Diledi ki” başlığıyla yayımlanmış. Mehmet Sümer ise, Hüseyin Daniş’in kendi kaleminden özgeçmişini Almanya’da neşredilmiş Farsça bir derginin sayfalarından dergimize taşıdı. İki metin de edebiyat tarihimize mütevazı bir katkı sunuyor.

Ayşe Nur Biçer, Nergihan Yeşilyurt, Kadir Korkut, Enes Gündoğdu, Murat Çetin, Levent Dalar, Zekiye Demir, Selma Yıldırım Kıldan ve Taha Tayyib Karaaslan bu sayının şairleri.

Erhan Genç ve Ahmet Duran Arslan ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Aysun Ellidokuzoğlu, Emine Altınkaynak ve Bekir Şamil Potur Mart ayının hikâyecileri.

Mustafa Özel’in makale başlığı manidar: “Altta Kalan Tek Ulus: Borçlular!”

Selim Karlıtekin, Maurizio Lazzarato’dan tadımlık bir bölüm çevirdi.

Ali Ayçil, Mart 1990 tarihli ilk sayımıza da gönderme yapan bir metin kaleme aldı: “Yerlilik Daima!”

Paris’ten arkadaşımız Makbule Nur Ayan, Jérôme Dupuis imzalı bir yazıyı Dergâh için tercüme etti. Yazı, Proust’un ünlü romanı ‘Swann’ların Tarafı’nın editörler tarafından nasıl ıskalandığına değiniyor.

Bu sayımızın ‘Orta Sayfa’ söyleşisini İdris Bostan Hoca’yla gerçekleştirdik. Halil Solak’ın hazırladığı söyleşide bir ilim adamının nasıl yetiştiğine şahitlik edeceksiniz.

Münire Daniş, iki ayda bir kaleme aldığı sinema eleştirilerine bir yenisini ekledi. Daniş, bu sayımızda ‘Azizler’ filmini değerlendiriyor.

İsmail Kara yakın tarihimizi tamire yarayacak notlar paylaşmaya devam ediyor. Kara, yazısında tartışmalı bir konuyu irdeliyor: Massignon Müslüman mıydı?

Fulya İbanoğlu, Seyfeddin Hüsnü Toray’ın bir resminden hareketle denize bakan tekkelere odaklandı.

Mustafa İsmet Uzun, ‘TDV İslâm Ansiklopedisi’ Ayasofya maddesinin nasıl hazırlandığını anlatıyor. Ansiklopedi mutfağından güzel bir hatıra.

Arka kapağımızda Mustafa Kutlu’nun “Hayatın Rengi” başlıklı denemesi var.

Nisan sayımızda buluşmak üzere.