Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Dergâh Dergisi
Dergâh Dergisi Sayı 375
  • Seri: Dergah Dergisi
  • Ebat: 24 x 34 cm
  • Sayfa Sayısı: 32
  • ISSN: 1300-5375
  • Basım Yılı:2021-05-01

İstiklâl Marşı’nın kabulünün 100. yılındayız. Bu sayımızın kapağında İsmail Kara’nın “İstiklâl Marşı Şerhi’ne Giriş” yazısı yer alıyor. Kara’nın bir İstiklâl Marşı şerhi kaleme aldığını okuyucularımıza müjdelemiş olalım. Umarız kitap olarak neşri kısa zamanda gerçekleşir. Yine bu sayımızda Abdullah Uçman Hoca dergimiz için “Milli Mücadele, Mehmed Âkif ve İstiklâl Marşı” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Mayıs sayımızı Ramazan’ın manevi havası içinde hazırladık. Oruçlu günlerimizin bütün insanlığa şifa olmasını diliyor, bayramınızı tebrik ediyoruz.

Ayşe Nur Biçer, Mehmet Aycı, Zeynep Çilingir, Bayram Zıvalı, Cengizhan Konuş, Adem Fatih Kılıç ve Burakcan Kaymaz Mayıs ayının şairleri.

Erhan Genç ve Faruk Aksoy ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

Merve Can, Ahmet Ergin ve Afide Nur Çalış bu sayının hikâyecileri.

Fatma Barbarosoğlu, “hobolar, avareler ve berduşlar”ı karşılaştıran bir deneme kaleme aldı.

İbrahim Tokel, çocukluğun o uzak ve güzel günlerini yazıyla resmetti.

Ekrem Aytar, İstanbul’un fethi de dâhil pek çok anma ve kutlamanın başlatılmasına ön ayak olan İhtifalci Ziya Bey’i hatırlattı.

Zeynep F. Özdemir, Karen Emslie imzalı ilginç bir metni çevirdi. Emslie, uygarlığın uyku düzenimizde yaptığı değişikliği sorguluyor.

Bu sayımızın ‘Orta Sayfa’ söyleşisini Arnavut asıllı Makedon yazar Luan Starova ile yaptık. Starova’nın Türk köklerinden, romanlarından ve Balkanlardan bahsettiği bu verimli söyleşiyi Üsküp’ten arkadaşımız Seyhan Murtezan İbrahimi hazırladı. Yazarın kitaplarının Dergâh Yayınları tarafından yayımlandığını da hatırlatmış olalım.

Münire Daniş, Eylem Kaftan’ın yönettiği ‘Kovan’ filmini tanıtıp eleştirdi.

Zümrüt Karabudak, Bulgar yazar Georgi Gospodinov’un ‘Hüzün Fiziği’ romanına değindi.

Geçtiğimiz ay başlattığımız genç kalemlerle kısa söyleşilerin ikincisi, şair Can Acer ile. Mert Mevlüt Gökçe hazırladı.

İdris Bostan, Mart ayında aramızdan ayrılan önemli tarihçilerimizden Mehmet Genç’le tanışma serüvenini ve Hoca’nın hususiyetlerini yazıya döktü.

Celalettin Divlekci, bir kitabı arama ve bulma hikâyesini paylaştı.

Mustafa Kutlu bu sayımızda da bir başka çocukluk-gençlik arkadaşı olan Kadir Ağa’yı kaleme aldı. İki arkadaşın fotoğrafıyla birlikte arka kapağımızda.

Haziran sayımızda buluşmak üzere.