Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Yanlış İşin Doğrusu –Başarılı Suçluların İfşası ve Diğer Yazılar–
Yanlış İşin Doğrusu –Başarılı Suçluların İfşası ve Diğer Yazılar– Harry Houdini
  • Seri: Dünya Edebiyatı
  • Ebat: 13,5 x 21 cm
  • Sayfa Sayısı:167
  • ISBN:978-625-8437-18-8
  • Basım Yılı:Haziran 2022
  • Hazırlayan:Deniz Keskin

Dünyanın herhangi bir ülkesinde, herhangi birine “Dünyanın en ünlü sihirbazı kim?” diye soracak olursanız alacağınız cevapta Houdini'nin adını işiteceğiniz muhakkaktır.

Sermet Erkin

Zincirler, kilitler, halatlar, çelikten kutular… Hiçbiri modern çağın en meşhur illüzyonisti Houdini’yi durduramadı. Sular altında ya da gökdelenlerin tepesinde, en zorlu koşullardan kurtulmasıyla bilinen Houdini aynı zamanda sanatına dair birçok çalışma kaleme almış ve dergi çıkarmıştı. Houdini’nin 1903’te yayımladığı bu inceleme ise illüzyon sanatının hınzır icracıları suçlulara eğiliyor, vergi kaçakçılığından definecileri dolandıranlara illüzyonun farklı türlerini ifşa ediyor.

“Bir yeraltı dünyası vardır, hilenin ve suçun dünyası, en büyük erdemin ülkedeki kanunlardan paçayı kurtarmak olduğu bir dünya. 

Sizler, hayatlarını sakin bir saygınlık içinde sürdürüp gidenler, bu dünyanın sakinlerine dair pek bir şey bilmezsiniz. Halkın bu suç dünyasına dair bildikleri neredeyse suçüstü mahkemelerinin günlük zabıtlarından gazete haberlerindeki tüyler ürperten dolandırıcılık ve sahtekarlık hikâyelerinden ibarettir. Suçlunun gerçek düşüncelerine ve hislerine, onu bu adi mesleğe bağlayan dehşetli tutkuya, binlerce –evet binlerce, hatta on binlerce– tespit edilmemiş suça ve cezasız kalmış suçluya dair pek bir şey bilmezsiniz.”

Houdini