Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Türk Düşüncesinde Bir Nevabit
Türk Düşüncesinde Bir Nevabit Aytaç Odacılar
  • Seri: Çağdaş Türk Düşüncesi
  • Ebat: 13,5 x 21 cm
  • Sayfa Sayısı:416
  • ISBN:978-625-8437-93-5
  • Basım Yılı:Haziran 2023

Türkler olarak bizim felâketimizi İslâmcılığın Türk kafasında bir civar ve cidar meselesi olarak yer işgal etmesi doğurmuştur. Uğradığımız her felâketi bir yeni felâketin takip etmesinin sebebi her uğrakta İslâmcılıkla ilgili ne varsa onu ketumiyetle karşılamış olmamızdır. İslâmcılık konu dışı tutulduğu taktirde Türkiye’nin niçin bir vatan olduğu ve kimlerin vatanı olduğu sorusunu hiçbir çağ ve hiçbir dönem bakımından cevaplandırmak mümkün olmaz.

İSMET ÖZEL

İslâmcılık düşüncesinin tarihi pek çok açıdan modernleşme tarihi ile eş zamanlı bir okumayı mümkün kılar. Türkiye’de İslâmcılık düşüncesinin son dönemdeki önemli simalarından İsmet Özel, modern dünyada Müslümanların kendilerine yer bulma ve alan açma çabalarını, İslâm’ı bu yeni anlam evreninde nereye konumlandıracağımızla ilgili vurguları ile dikkate değer bir yerde durur.

Türk Düşüncesinde Bir Nevabit, Özel’in meseleleri ele alış biçimini, ortaya koyduğu sorunlara ürettiği çözümleri ve bunları nerede aradığını incelikli bir tahlile tâbi tutarak bizlere bir yol haritası çıkartmaya çalışıyor. İsmet Özel’in genelde Türk düşüncesindeki, özelde İslâmcı gelenek içerisindeki nevabit duruşunu, kendi İslâmcılık düşüncesi ve ontolojisini açıklayarak ortaya koyuyor.