Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Türk Edebiyatı

Romandan denemeye, hatıradan şiire modern Türk Edebiyatı ürünlerinin yayımlandığı bu dizide Ahmet Mithat Efendi, Abdülhak Hâmid Tarhan, Ahmet Haşim, Ömer Seyfettin, Halit Ziya Uşaklıgil, Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi Tanzimat sonrası edebiyatımızın klasikleşmiş yazarları ve eserlerinin yanında; Mustafa Kutlu ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi modern edebiyatımızın ustalarının eserleri “külliyat” hâlinde yayımlanıyor.

Ayrıca bu dizimiz “güncel Türk edebiyatı” kısmıyla, Hüsrev Hatemi, Ali Ayçil, Mukadder Gemici, Mustafa Başpınar, Nurcan Toprak, Gökdemir İhsan gibi şair ve hikâyecilerle günümüz Türk edebiyatına yeni eserler kazandırıyor.

Dergâh dergisini de “Türk Edebiyatı” dizisinin bir kaynağı ya da ürünü olarak değerlendirmek mümkün… 1990 yılında Mustafa Kutlu yönetiminde ve Ezel Erverdi, İsmail Kara, İsmet Özel gibi isimlerin katkılarıyla yayın hayatına başlayan dergi, pek çok şair ve hikâyecinin yetişmesine imkân sağladı.

Dizinin “Türk edebiyatı klasikleri” kısmının danışmanlığını Prof. Dr. İnci Enginün üstlenirken “güncel Türk edebiyatı” kısmının editörlüğünü ise, aynı zamanda Dergâh dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapan Ali Ayçil yürütüyor.

1- Hikâye

2- Deneme

3- Roman

4- Tiyatro

5- Hatıra/Seyahat

6- Şiir

7- Mektup