Ne Aramıştınız ?
A+ A-
Armağan Kitap

Dergâh Yayınları, “Armağan Kitaplar” dizisinde bugünü inşa eden, değerli hocalara “armağan” kitaplar sunmaktadır. Dizinin ilk kitapları öncesinde Hareket Yayınları’nın, sonrasında Dergâh Yayınları’nın kurulmasına öncülük eden, fikirleriyle yol gösteren Mehmet Kaplan (1984) ve Nurettin Topçu (1992) için hazırlanmıştır. Bu kitapları yine Dergâh Yayınları’nın kuruluşunda emeği geçen, eserleri Dergâh Yayınları tarafından yayımlanan Orhan Okay (1997), İnci Enginün (1997), Süleyman Uludağ (2008), Teoman Duralı (2008), Hüsrev Hatemi (2008), Zeynep Kerman (2010), Bilge Seyidoğlu (2011) kitapları takip etmektedir. 

Armağan kitaplarda, Türk kültür ve düşünce dünyasına, edebiyatına ve tarihine hizmet eden hocaların eserleri ve çalışmaları tanıtılmış; hatıralarıyla kitaplar zenginleştirilmiştir. Armağan kitaplar, söz konusu hocaların hayatlarına, çalışma dünyalarını tanıtmakla beraber, alanlarında önemli makaleleri de barındırmaktadır.

Tasavvuf tarihi araştırmalarına akademik sahada hizmet eden Mustafa Kara’nın ilk kitabı Din Hayat Sanat Açısından Tekke ve Zaviyeler’in 40. yılı dolayısıyla yayımlanan Bir Kitabın Kırk Yılı da “Armağan Kitaplar” dizisi altında yayımlanmıştır (2017).